ستاد اقامه نماز

روابط قبل از ازدواج

نوشته شده توسط دفتر فرهنگ اسلامی on . ارسال شده در ستاد اقامه نماز

متن سوال: نسبت به دختري در دانشگاه احساس علاقه و احترام زيادي مي كنم.وخيلي علاقه مندم با او صحبت و تبادل نظر كنم.شما چه راهنمايي مي كنيد: مطمئن باشيد جز علاقه و احترام به او احساس ديگري ندارم.


متن پاسخ: نيازهاي عاطفي و غرايز ديگر در ايام جواني، آدمي را به سوي «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مي‏ دهد كه البته اين يك امر طبيعي و غريزي است و كمتر مي‏توان راهي براي گريز از آن پيدا كرد.
آنچه در اين مقوله اهميت دارد، كنترل عقلايي بر احساسات و پرهيز از مخاطراتي است كه ممكن است فرد را به گرفتاري‏هاي مختلف روحي و جسمي دچار سازد. به همين جهت اگر چه در گام هاي نخست در حد گفت و گوست ولي پيامدهاي آن قابل پيش بيني نيست. به همين جهت از نظر شرعي اظهار دوستي به جنس مخالف گناه محسوب مي شود و گفت و گو در حد ضرورت اشكال ندارد.
در حال حاضر براي رهايي از اين مشكل، چند راه وجود دارد:
1ـ چنانچه اين علاقه در راستاي امر ازدواج باشد. رسماً از دختر مورد نظر براي ازدواج خواستگاري كنيد؛ يعني، با خانواده خود صحبت كرده و به خواستگاري ايشان اقدام كنيد و از چيزي هراس نداشته باشيد. اگر جواب مثبت شنيديد كه با توكل به خدا چند مدتي ايشان را به صورت نامزد به عقد خود درآوريد و بعد ازرفع مشكلات و كمبودها، به خانه خود بياوريد. البته در اين زمينه عجول نباشيد و تحقيقات لازم را انجام دهيد.
2ـ اگر پاسخ طرف منفي بود و يا اين كه شرايط شما براي چنين اقدامي مناسب نبود، در اين صورت تصميم جدي بگيريد كه او را فراموش كنيد و قاطعانه به تحصيل خود ادامه دهيد. براي اين كه بتوانيد در برخورد فائق آييد:
اولاً، مطمئن باشيد كه در صورت اراده حتمي و قطعي، خواهيد توانست او را فراموش كنيد و حتما موارد بهتر و مناسب‏تري در آينده،براي ازدواج خواهيد يافت.
ثانياً، رابطه و پيوند خود را با خداوند - كه مظهر همه زيبايي‏ ها و كمال‏ها است - محكم كنيد.
بدانيد كه همه زيبايي‏ها از اوست و تمامي موجودات، مظهر و شعاعي از جمال و جلال اويند. پس عشق‏ورزي به او، عشق حقيقي است و بقيه عشق‏ها و محبت‏ها همه فاني و گذرا هستند.
ثالثاً، سعي كنيد با مطالعه، ورزش و اشتغالات ديگر، مجالي براي فكر كردن به موضوعي كه براي شما فايده‏اي ندارد، باقي نگذاريد.
رابعاً، بدانيد اين شوق‏ها گذرا است و با اندك بهانه‏اي از بين مي‏رود.
چنانچه تصميم داشته باشيد با دختر مورد علاقه تان ازدواج نماييد ، توجه به چند نكته ضروري است:
1ـ لازم است قبل از هر اقدامي، در مورد خانواده و شرايط ديگر ايشان تحقيق كنيد چه بسا كه با تحقيق در اين موارد نظر شما دگرگون شود. بنابراين با اطلاع از شهر و محل سكونت خانواده ايشان، با كمك آشنايان و افراد مورد اعتماد خود، تحقيق كنيد و به نتيجه برسيد. زيرا با يكي دو بار مشاهده ظاهري فرد نمي‏توان دقيقا او را شناخت و بايد تحقيق در اين مسأله حساس و سرنوشت‏ساز همه‏جانبه و از دقت كافي برخوردار باشد.
2ـ آنچه كه تاكنون تجربه شده، دادن پيشنهاد مستقيم به دختر، چندان مطلوب آنان نيست و نوعاً با برخوردي تند و منفي پاسخ مي‏ دهند. بنابراين پيشنهاد مستقيم، توصيه نمي‏شود.
3ـ شما اگر قصد ازدواج داريد و مورد را پسند كرده‏ايد، با پدر و مادرتان صحبت كنيد تا از طريق خانواده، با خانواده دختر تماس بگيريد.
4ـ در صورتي كه پيشنهاد فوق برايتان مقدور نبود. از طريق دوستان متأهل اقدام كنيد و نظر دختر را جويا شويد، اگر مثبت بود در آن صورت اقدام نماييد.
اميد است زندگي خوبي را در آينده داشته باشيد، انشاءالله.

پرسش و پاسخ قسمت اول

نوشته شده توسط دفتر فرهنگ اسلامی on . ارسال شده در ستاد اقامه نماز

کاربران گرامی از این پس بخشی از سایت به پرسش و پاسخ پیرامون مسائل گوناگون اختصاص خواهد یافت.شما می توانید پاسخ سؤالات و شبهات خود را در این بخش پیدا کنید.

فایل های پیوست:
FileDescriptionFile sizeDownloads
Download this file (پاسخ به سؤالات و شبهات.doc)پاسخ به سؤالات و شبهات.doc 123 kB602

احادیث نماز ، کتاب و ...

نوشته شده توسط دفتر فرهنگ اسلامی on . ارسال شده در ستاد اقامه نماز

در این قسمت کتابهایی با موضوع نماز و احادیث نماز برای علاقمندان قرار گرفته است . امیدواریم که مورد استفاده قرار گیرد.

مقالات دیگر...