دشمن از طریق فضای مجازی به‌دنبال راهی برای نفوذ به کشور است

نوشته شده توسط روابط عمومی on . ارسال شده در اخبار واحد

کارشناس پدافند غیرعامل:

دشمن از طریق فضای مجازی به‌دنبال راهی برای نفوذ به کشور است

کارشناس پدافند غیرعامل گفت: «با توجه به اینکه ایران کشوری ثروتمند بوده و در منطقه استراتژی مهمی قرار دارد، دشمن از طریق فضای مجازی به‌دنبال راهی برای نفوذ به کشور است».

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تویسرکان، هاجر لاغری ظهر امروز در کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل تویسرکان با بیان اینکه مقابله با جنگ نرم نمونه‌ای از پدافند غیرعامل است، اظهار کرد: ».دشمن از طریق تهاجم‌های فرهنگی و اقتصادی مانند تحریم و فضای مجازی کشور ما را زیر فشار قرار می‌دهد تا به خیال خام خود ما را تسلیم کند».

وی با بیان اینکه پدافند به معنای تهاجم و دفاع کردن است، افزود: «پدافند را به دو دسته پدافند عامل(نظامی) و غیرعامل(غیرنظامی) تقسیم می‌کنند. پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که به جنگ نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات، تأسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن رساند».

کارشناس پدافند غیرعامل عنوان کرد: «در پدافند غیرعامل همه نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش مؤثری ایفا کنند در حالی که در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، فقط نیروهای مسلح مسئولیت بر عهده دارند».

لاغری پدافند غیرعامل را به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران معرفی کرد و گفت: «پدافند غیرعامل بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفاً با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی صورت می‌گیرد و اقدامات پدافند غیرعامل شامل پوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان‌یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفا، ماکت فریبنده و سازه‌های امن است».

وی افزود: «پدافند غیرعامل یا همان دفاع غیرنظامی شامل موارد نظامی نمی‌شود مثل بیوتروریسم و اصول بیوشیمیایی، دشمن از این موارد استفاده می‌کند تا کشور ما را تحت تأثیر قرار دهد».

این کارشناس پدافند غیرعامل با بیان مضرات فضای مجازی  توصیه کرد  مردم که از فضای مجازی کمتر استفاده کرده و از کانال‌های غیراخلاقی که به روحیه افراد آسیب وارد می‌کند دوری کنند تا مشکلاتی برای آنها به وجود نیاید.

 

خبرنگار خبرگزاری آنا از تویسرکان،